Zasady zdrowego żywienia

Żłobek oferuje swoim wychowankom trzy posiłki dziennie, które są uwarunkowane czasem pobytu dziecka żłobku. Racje pokarmowe realizowane są w 70% – 75% całodziennej racji pokarmowej rozłożonej z trzech posiłków; śniadanie, obiad, podwieczorek. Jadłospisy układane są zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia dzieci (Instytut Żywności i Żywienia 1994r).

Nad przestrzeganiem jakościowym i ilościowym norm żywieniowych czuwa starsza pielęgniarka-intendent Żłobka, odpowiedzialna za przygotowanie właściwych diet dla dzieci (jadłospis) ze wskazaniem diet eliminacyjnych oraz żywienie niemowląt.
W Żłobku istnieje możliwość żywienia dzieci wg zaleceń lekarskich, z zastosowaniem odpowiednich diet. Podstawą do planowania jadłospisów są normy żywienia dla dzieci (zawarte w Zarządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej). Posiłki dla dzieci są urozmaicone, z dużą ilością warzyw i owoców, dobrane pod względem barwy, kaloryczności, zawartości białka i witamin niezbędnych w budowie i normalnym funkcjonowaniu organizmu.
Jadłospis jest układany i konsultowany ze starszą kucharką i zatwierdzany przez Dyrektora Żłobka. Jadłospis jest umieszczony na tablicy informacyjnej w poczekalni każdej Grupy . Rodzice codziennie mogą zapoznać się z żywieniem dziecka w ciągu dnia śledząc na bieżąco jadłospis oraz uzyskując informację od personelu czy i jak dziecko jadło każdy posiłek. Kontrolę nad żywieniem dzieci i stanem sanitarno-higienicznym w Żłobku sprawuje Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu.

Śniadanie

  •   pieczywo pszenne lub mieszane, masło, wędliny, sery, twaróg, jaja ,pasty
  •   mleko z dodatkiem produktów zbożowych,
  •   ciepły napój : kakao, kawa inka, bawarka, herbata

Obiad

  •   zupa na mięsie z dużą ilością świeżych warzyw
  •   drugie danie : produkty białkowe ( mięso, ryby, jaja, sery ), węglowodany ( ziemniaki, kasze,    kluseczki, ryż, makarony ), warzywa w postaci kolorowych surówek lub sałatek
  •   kompot owocowy, woda

Podwieczorek

  •   jest to posiłek w postaci nektarów warzywno – owocowych zagęszczanych kleikiem ryżowym lub biszkoptami, kisieli owocowych z dodatkiem przetworzonych owoców, budyni z dodatkiem soków lub dżemów niskosłodzonych, świeżych owoców, musów owocowych jogurtów, serków homogenizowanych.
  •   kompot do picia lub woda średniomineralizowana lub niskomineralizowana